8. 11. 2020

Vedralovi bronzoví

Další, kdo dokázali, že píle a trpělivost se vyplatí, jsou Joe Biden a Kamilka Vedralová. Kamilka je sice o 70 let mladší než nový americký prezident, ale stejně jako on dokázala, že lze porazit i ty nejsilnější soupeře. V kreslící soutěži posbírala od porotců nejvíce hlasů v historii soutěže, neuvěřitelných 72 hlasů, což ji v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zařadilo dokonce před Bidena. Získala dokonce o 15 hlasů víc než oba zlatí sourozenci Kortišovi dohromady. Nevyhrála pouze díky menšímu počtu volitelně volitelných hlasů od volitelů. „Kdyby Kamilka měla americké občanství a ucházela se ve volbách o funkci prezidenta USA, mohla se stát první americkou prezidentkou,“ uvedl v článku Camel´s story pro prestižní National Geographic George Nataniel.

Kamilka se v soutěži objevila už v minulém roce, kdy jako tehdy ještě neznámá soutěžící skončila s posledním známým portrétem čerta Uhlíka sedmá. Na veřejnosti se pak poprvé představila minulou zimu na Dobešce, kdy si se sádrou na noze statečně doskákala pro diplom. Když poté pan Ptáček obdržel od Kamilky krásný dopis a v létě kreslenou pohádku, o bronzu pro Kamilku bylo rozhodnuto. „Nebylo to ze strany Kamilky míněno jako ovlivňování, ale ovlivnilo mě to. Dal jsem jí všech svých 16 hlasů, kterými jako volitel disponuji,“ uvedl pan Ptáček. Ten byl následně následován Bajajou, Pohádkovým dědečkem, králem Klementem a čertem Kukabusem, se kterým si v létě Kamilka během představení Královna dokonce zahrála kostky. Všechny tyto voliče Kamilka na svou stranu získala svou roztomilostí a láskou ke kreslení. Každý den kresbu trénuje a vše vyjadřuje pastelkami. Když se například dozvěděla, že vyhrála křečka, své plány na vybudování křeččího impéria hned převedla na papír.
Stejně jako první sourozenci Kortišovi a druzí bráchové Kášek-Stýblo se Kamilka dělí o 3. místo se starším  bráchou Kubou, který bezesporu disponuje stejným talentem jako jeho sestra. Věnuje se portrétní tvorbě a porotce okouzlili jeho podobizny Královny Kunhůty a Vinetůa s Oldou. Kvalitu jeho díla dokonale vystihuje kritika předního kunsthistorika Otakara Slepenýho, který se k jeho výtvorům vyjádřil v podzimním čísle časopisu MLADÝ UMĚLEC: Kuba se vyhrazuje stylově, jeho tendence navazují na premoderní umění, zvláště na tradice barokního iluzionismu, manýrismu a klasicismu. Jeho díla zpracovávají viděnou skutečnost ještě precizněji než někdejší anglosaská malba 70. let předposledního století. Popisnost v obraze zdůrazňuje jako specifikum své tvorby, nepoužívají malířskou zkratku, ale zobrazují věrně to, co se v daném záběru obrazu vyskytuje. Řadí se ke špičkám této malířské tendence v Čechách a lze očekávat založení křeččí dynastie po vzoru umělců Kolář, Kortiš, Kášek.“
K bronzu gratulujeme!
 
X

Šoupl sis tam:

Ks varianty
X