10. 9. 2019

Výtvarná soutěž 2019

Jubilejní  10. ročník výtvarné soutěže spěje do cílové rovinky! Během léta bylo do soutěže přihlášeno rekordních 2089 obrázků, které již byly roztříděny podle věkových kategorií. Rekordní je i počet diskvalifikovaných děl, jejichž autoři neuvedli věk, který je při rozhodování o kvalitách soutěžícího zcela zásadní. „Všem to řikáme, ať tam věk píšou, ale oni to tam stejně nepíšou, tak jim zašlem alespoň diplom útěchy, ať maj z vyřazení radost,“ uvedla Karkulka.

V současné chvíli probíhá výběr finalistů. Porota složená z pohádkových bytostí, pana Ptáčka, paní Ptáčkové a akademického malíře Oldřicha Janury z obří hromady vybírá ta díla, která je zaujmou svou originalitou, vtipem a samotným provedením kresby.

Během září budou na našem Interfernetu zveřejňovány jednotlivé postupující obrázky podle věkových kategorií. Začátkem října proběhne finále, kde si to rozdají všichni dohromady, prvních dvacet bude odměněno a tři nejlepší vyhrají křečka Žuldu. Ocenění se také budou rozdávat v kategorii důchodci, dvojice a nově také v kategorii domácí práce. Udělena bude Velká cena pana Ptáčka a Velká cena Jindry Macháčka. Všechny odměny předáme těm nejlepším soutěžícím během představení  Zákrok, a to 23. listopadu v Praze v divadle Dobeška a 14. prosince v Českých Budějovicích v Divadle U Kapličky, případně budou doručeny soutěžícím přímo do jejich domovů.

Mezi favority soutěže patří finalisté a vítězové uplynulých ročníků. Mnoho z nich do soutěže přihlásilo své výtvory a zdá se, že jsou ve formě. Postrach všech soutěžících, vítěz čtyř křečků David Kolář a loňský šampión Albert Kortiš strávili nad svou kresbou v Pohádkové rezervaci několik hodin práce a jasně ukázali, že jim i letos na křečkovi záleží.  Právě probíhající probírka však ukazuje, že to letos nebudou mít jednoduché. Konkurovat jim budou nově objevení talenti, či tzv. náhodní kreslíři, kterým se výtvor, možná i jen náhodou, prostě dokonale povedl. „Někdy se s tím člověk moří a nejde to a nejde a jindy stačí pár vteřin a je to tam,“ vysvětluje organizátor soutěže pan Ptáček.

Se soutěží se rozloučí Míša Pumrová, která po devíti letech neúspěšného boje o křečka přihlásila jako 17tiletá svůj poslední obrázek. Od příštího roku už bude soutěžit v kategorii důchodci, kde může vyhrát cvičenou mouchu. „Mladí přicházejí, staří odcházejí,“ zaglosoval pohádkový dědeček na adresu Míši při včerejší schůzi poroty.

„Držíme všem palce, ale vybereme jen některé. Jsme sami zvědaví,  jak to dopadne a jak těžké bude opět  letos korigovat pana Ptáčka, který se snaží na přední místa protlačit své kamarády,“ nechala se slyšet paní Ptáčková