21. 1. 2020

Zrada v balónovém coupé

A je to tady! Pohádková rezervace oznámila název nové hry a termíny jejího uvedení v této zimní sezóně.
 
Zrada v balónovém coupé, s podtitulem Hysterické drama ve vzduchu, tak se bude jmenovat nová hra Pohádkové rezervace, která bude mít premiéru 1. března v Městském divadle v Prachaticích. Během března a dubna se odehraje ještě 4x v Praze a 4x v Českých Budějovicích. Přesný program s možností zakoupení vstupenek najdete ZDE.

Stejně jako hry Zákrok a Chaloupka na mýtince se Zrada v balónovém coupé zabývá historií rodiny Ptáčků a jejich Pohádkové rezervace. Inspirací ke vzniku tohoto představení se stal nedávný objev vraku maringotky, s kterou děda Ptáček létal od 20. let minulého století po Šumavě a společně se svým kolegou, profesorem Beránkem, zkoumali život zdejších pohádkových bytostí. Tato pověstná létající výzkumná stanice se vznášela podobně jako vzducholoď pod nafouknutým balónem a umožňovala badatelům rychlé přesuny do nejodlehlejších míst střední Evropy.

„Vyprávělo se, že můj děda nad Šumavou létal s maringotkou, ale nic konkrétního se nedochovalo. Údajně měla být za 2. světové války sestřelena, ale nevědělo se kým a kde. Po maringotce jakoby se slehla zem. Celé roky jsem po ní pátral, ale bezvýsledně. Až nedávno se mi úplnou náhodou podařilo její vrak najít,“ svěřil se pan Ptáček a prozradil, že na místě objevil dvě černé skříňky, ve kterých byly dva deníky. Dědův a Beránkův a ty pak posloužily jako předloha k této divadelní hře. „Bylo vzrušující listovat stránkami, které popsal můj děda a které na mě v bažinách čekaly desetiletí. Situace v nich popsané byly natolik dramatické, že jsem je okamžitě začal přepisovat tak, aby se daly zahrát na jevišti. Těším se, že dávná minulost ožije, a přehrajeme si něco, co se v životě mého dědečka skutečně událo,“ doplnil Ptáček, který ještě prozradil, že se o objevu maringotky natáčí dokument pro televizi. Ten by měl být uveden na podzim tohoto roku.

Hra se bude odehrávat v těžkých letech 1937 a 1938. Diváci se musí připravit na vše, co s sebou tyto roky pro československé pohraničí přinášely. „Přál bych si, aby to bylo poučné, komické a napínavé. A aby se bavili děti i dospělí,“ uzavřel principál a odběhl do ateliérů, kde právě probíhají dokončovací stavební práce kulis.