22. 2. 2021

Jak se předávali křečci

Možná si říkáte, zda se letos vlastně vůbec předával křeček Oulda vítězům výtvarné soutěže, když jsou divadla zavřená.  No ano, předával a přečtěte si jak...
V jeden mrazivý zimní podvečer se na pražském Vyšehradě před bazilikou svatého Petra a Pavla sešli na pozvání pana Ptáčka skoro všichni nejlepší kreslíři letní výtvarné soutěže. Pozvání přijali a na místo se dostavili i přes chladné počasí druhý nejlepší kreslíř soutěže Petr Kášek a třetí v pořadí sourozenci Jakub a Kamilka Vedralovi s klecemi. Vedle pana Ptáčka je na místě čekala hlavní výhra soutěže - křeček Oulda. Výherci, náhodní kolemjdoucí a osazenstvo slavínského hřbitova si nejprve v doprovodu Smetanovo skladby Vyšehrad vyslechli slavnostní projev pana Ptáčka na oslavu vítězů. Když se zčista jasna objevili čeští velikáni Božena Němcová v doprovodu Karla Jaromíra Erbena a uvedli se větou: „Zamknuli nám hřbitov!“, všem přítomným přeběhl mráz po zádech. Když ještě následně ze svých útrob vytáhli choulící se křečky Ouldu 2 a Ouldu 3, přeběhl mráz po zádech i zvířátkům. Petr, Kamilka a Jakub následně převzali své výhry, poděkovali, předali dary a rozběhli se s klecemi do svých rozehřátých domovů.

Na druhý den pan Ptáček vyvezl několik pohádkových bytostí na výlet, kde se mělo v malé vesničce na Vysočině odehrát předání křečka Ouldy 1 loňským šampionům, zlatým sourozencům Albertovi a Danielce Kortišovým. Za vzorné chování se mohli výletu zúčastnit čert Kukabus s rodinou, pták Ohnivák, Karkulka, hejkal a Andulka Šafářová. Nedaleko Jihlavy požádal křeček Oulda 1 prostřednictvím čerta Kukabuse a Andulky Šafářové o čůrací pauzu. Pan Ptáček zastavil na benzínové stanici, aby křečkovi vyhověl a zároveň dotankoval benzín do svého vehiklu. Kukabus s Andulkou odešli vyvenčit křečka do nedalekého křoviska, odkud už se nevrátili. Pan Ptáček okamžitě rozjel pátrací akci, do které zapojil všechny pohádkové bytosti. Byl prohledán Pelhřimov, Telč, Humpolec a Jihlava včetně podzemí, ale po Andulce, Kukabusovi a Ouldovi ani stopy. Jakoby se po nich slehla zem. Vzhledem k tomu, že místní záchranáři odmítli panu Ptáčkovi na hledání čerta, Andulky a křečka zapůjčit vrtulník s termovizí, prohlásil pan Ptáček dotyčné za definitivně pohřešované. Tak znenadání jak se ztratili, tak se najednou objevili Andulka Šafářová s čertem Kukabusem, který jakoby nic pronesl větu: „Můžeme jet domů, je to vyřízený.“. Zatímco celou cestu na Šumavu chlebíčky nafutrovaný Kukabus spal, Andulka vyprávěla všem výletníkům zážitky z návštěvy u Kortišů. Jak Kukabusovi vypadl křeček z kapsy při přelézání plotu, jak ho pak Danielka našla na zahradě, jakou měly děti z křečka radost, jak krásně zařízený domeček má Oulda, jak si s dětmi hrála, jak jim Kukabus snědl všechny chlebíčky, jak si sypal brambůrky do kapsy, jak zhodnotil dětem všechna jejich domácí výtvarná díla a schoval ponožky pod polštář. Pan Ptáček si vše pozorně vyslechl a na závěr výletu slíbil navrátilcům, že už je nikdy nikam nevezme.
 
X

Šoupl sis tam:

Ks varianty
X