1. 2. 2023

Premiéra Braníku za námi

Poslední lednovou neděli předstoupila Pohádková rezervace před prachatické publikum, aby jim v Městském divadle jako prvním představila svojí 7. zimní divadelní hru Braník. Cíl byl jasný: nepřekonat prachatický rekord z roku 2020, kdy premiéra Zrady v balónovém coupé trvala celé 4 hodiny. Pan Ptáček ředitelce divadla slíbil, že představení nebude s přestávkou trvat déle než tři hodiny. Dalším úkolem bylo udržet více jak polovinu diváků na svých místech až do konce. Panu Ptáčkovi se totiž pár dní před premiérou v noci zdálo, že do konce vydržela jen čtvrtina diváků.

A jaké bylo závěrečné skóre? Když se po děkovačce v sále rozsvítilo, byly jen dvě židličky prádné a časomíra se zastavila na 3h 01min 39sec. „Beru to na sebe. Kdyby hra nebyla tak zábavná a publikum tak dlouho netleskalo, pohodlně bychom se do tříhodinového limitu vešli,“ okomentoval těsně překročený limit principál Ptáček.

Autoři byli také ve velkém očekávání toho, kde a jestli vůbec se diváci budou smát. A smáli se. Dokonce i tam, kde smích nikdo nečekal, protože vznikalo mnoho nečekaných situací způsobených výpadky paměti účinkujících. Trapné momenty však zkušené pohádkové bytosti přetavovaly ve vtip, až se chvílemi zdálo, že čím víc se odchýlí od scénáře, tím bude hra veselejší.

Velkou událostí bylo také nasazení čerta Uhlíka, který se po dlouhých sedmi letech vrátil na divadelní prkna a je pravdou, že jedinci, kteří si ho pamatovali, měli radost. Stejně jako pan Ptáček a všechny pohádkové bytosti. „Hrát vedle něj je zážitek. Znovu jsem si uvědomila, jak moc ho miluju,“ sdělila pohádková bytost, která si přeje zůstat v anonymitě.

Premiéra to také byla pro čerta Puchlouna, který se doposavad jen ojediněle objevoval v představení Brácha do deště, a v tomto rozsahu se publiku představil vůbec poprvé. Jeho výkon byl impozantní a i vždy kritický pan Ptáček ho zhodnotil lichotivými slovy: „Bude hrát i příště.“ 
 
Celkový divácký ohlas byl také vřelý. Ve vzkazovně se objevil vzkaz od divačky Nadi: Celému vašemu kolektivu děkuji za úžasnou premiéru hry Braník, kterou jste odehráli v Prachaticích. K tomu Čert Kukabus v šatně po představení zaslechl: „Bylo to dlouhý, ale dobrý.“

Závěrem by pan Ptáček rád poděkoval: „VELKÉ DÍKY Městskému divadlu Prachatice, zejména Věře, Jirkovi a Tomášovi za vytvoření jedinečných podmínek pro přípravu a odehrání naší premiéry. Děkujeme též skvělému publiku, které nás svým smíchem nenechalo ani vteřinu v nejistotě. Osobně děkuji mojí rodině, mé ženě a dětem za podporu, abatyši Mechtildě a pohádkovým bytostem za profesionální přístup a Čertovi Uhlíkovi a Čertici Popelnici za spolupráci na scénáři. Myslím, že se nám podařilo vytvořit pěknou hru, a doufám, že potěší co nejvíce našich diváků."
X

Šoupl sis tam:

Ks varianty
X
X

Lístek na

Vyberte lístky:
Základní vstupné, od 3 let
Zlevněné vstupné, 65+/ZTP
Něco nevim
Mám vstupenku zdarma
(Vstupenku zdarma již mám a předložím ji u vstupu)
Děti do 2 let sedí na klíně nebo pod židlí
Celkem za: