23. 9. 2022

Rozhovor s principálem

Pan Ptáček si udělal čas a sedl si na mlíčko s redaktorem Šebestiánem Outratou, aby zhodnotil letošní 13. letní sezónu.
 

Pane principále, jestli jsem to dobře spočítal, tak jste napsal celkem 20 letních her. Viděl jsem je všechny a musím říct, že ty letošní byly obzvláště vydařené. Pořád čekám, kdy se vystřílíte a kdy ta kvalita začne klesat, a ono naopak. Jsou stále lepší a lepší.
Děkuji. Říká to hodně lidí.
 
Jak to děláte, že se stále zlepšujete?
Sám nevím. Asi zkušenosti.
 
Jste sám k sobě také někdy kritický?
To víte, že ano. Třeba se nedokážu dívat na videa z našich představení. Vždycky mi na nich přijde, že výkony pohádkových bytostí nejsou nic moc.  
 
A zkuste tedy nějakou konkrétní kritiku sám k sobě.
(dlouho přemýšlí)
 
Nebo můžete i k představení obecně.
Jsou moc dlouhá, mohly by být kratší, ať máme víc času na svačinu.
 
Tak vidíte, že jste našel nějakou osobní kritiku.
Já je nepíši sám. Osobně jsem si toho byl vědom už před létem, ale bohužel se mi nepodařilo prosadit škrty. 
 
Jaké jiné další změny plánujete?
Velké. Jednak zdražíme, protože náš plán zlevnit na 149 Kč a tím přibrzdit inflaci měl jediný efekt, a to ten, že Ptáčková musela na pokladně celé léto vracet drobné. Polovina lidí neměla problém se zaokrouhlením ze 496 na 500 a podobně, ale byla to jen ta polovina. Tak vstupné zaokrouhlíme na celé stokoruny, ať se to dobře počítá a fronta u vrátnice postupuje rychleji.
 
A ty další plánované změny?
Nebudeme během léta hrát tolik představení. Jak pohádkové bytosti stárnou, tak se ta únava na nich projevuje, takže zvolníme. 
 
Jaké hry ponecháte v repertoáru?
Asi Žádné. Chtěl bych naspat tři novinky. Jedna bude pokračováním pohádky Královna: pohádková rapsodie, ve které bude královna hledat ženicha. Pak další díl naší indiánky, ve kterém budeme zkoumat psychologii prohlubování vztahu mezi Oldou Šetrným a Vinetůem, ke kterému Olda začne cítit víc než je zdrávo. A pak možná ještě návrat Helgy z Ulmu.
 
Návrat Helgy z Ulmu jste zmiňoval již minulý rok. Proč to nakonec nevyšlo? Na to jsem se zrovna těšil.
V lednu jsme dokončili námět a začali psát POHÁDKOVÉ SAFARI RAMBO. Mělo se střílet chechtacími náboji a měli padat lochtací granáty, v únoru ale začala speciálně brutální válečná operace a přijít s Rambem nebylo na místě, tak jsme raději přepsali ruskou báchorku Kadibába a čtyři loupežníci na ukrajinského Nikolu Šuhaje kouzelníka.
 
Měli jste nějaké negativní reakce? Přeci jen ne každý fandí Ukrajině.
Dvě, což je v tom několika tisícovém počtu návštěvníků super. 
 
A komu se to teda nelíbilo a proč, to víte?
Takové menší partě, které vše ohledně Ukrajiny zjevně leze krkem. Jen bylo nepochopitelné, že místo toho, aby odešli, kazili ostatním kulturní zážitek a hlasitě vše komentovali. 
 
Nerozumím tomu, proč se toho účastnili. V programu bylo přeci naprosto srozumitelně napsáno, o co půjde. Máte pro to nějaké vysvětlení?
Nemám. Je to jakoby si někdo objednal kuřecí plátek s nivou, kterou nesnáší a místo toho, aby ji vrátil, tak ji celou snědl a během toho po restauraci hlasitě vykřikoval, jak je to hnusný. 
 
Jaká byla ta druhá špatná reakce?
Paní Ptáčková se na pokladně ptala platící divačky, jestli chce vrátit čtyři koruny do pěti set a ona, že ano, kvůli tomu, že tam máme vyvěšenou ukrajinskou vlajku. Naštěstí to byly opravu jen dva ojedinělé případy.
 
Příští rok slavíte 100 let? Chystáte něco speciálního?
Tolik mi opravdu není.
 
Myslím Pohádková rezervace slaví 100 let.
Opravdu? Vidíte, toto uteklo. No, tak to abychom udělali oslavu s dortem.
 
Jaký je váš největší zážitek letošní sezony?
Splývá mi to do klubka několika perfektních představení s nabitou atmosférou. Bohužel jich nebylo tolik jako v předešlých letech. Lidi se nějak přestávají smát.
 
Tak jestli ty vaše představení nejsou vážnější?
Možný to je, ale když jsme třeba Rudé péro hráli před 4 lety, tak se určitě smáli víc. Letos se tak okázale nebavili a to i přes to, že tam hrál čert Uhlík, na kterého vyloženě šli.
 
Možná nebyl Uhlík ve formě?
Tak to pozor, pane redaktore, Uhlík vyzrál, nejen figurou. Naopak Čertova nevěsta byla nejlepším představením letošní sezony. Uhlík chodil s diváky, prováděl, dělal srandu a já odpočíval doslova za bukem.
 
Bude čert Uhlík hrát i příští rok?
Já doufám a třeba začne už v lednu.
 
Už jsem slyšel, že chystáte zimní novinku. Můžete nám prozradit, o čem bude?
Já už musím jít. Děkuji a napište to hesky.
 
 
 
 
 
X

Šoupl sis tam:

Ks varianty
X