3. 11. 2020

Stříbro pro Káška se Stýblem

Určitě si všichni vzpomenou na obrázek loupežníka s hranatými stromy z roku 2011, s kterým tehdy čtyřletý Fanda Kášek získal 2. místo v obrázkové soutěži. Vzhledem k tomu, že šlo o první ročník soutěže, neměli tenkrát ještě porotci tolika zkušeností s hodnocením dětských kreseb a nemohli vědět, že na Fandův tehdejší věk šlo opravdu o mimořádné dílo, s kterým by vyhrál všechny další ročníky soutěže, a podle mnohých kritiků nebylo do dnešního dne překonáno. Fanda o sobě dal ještě vědět v roce 2012, kdy skončil 3. a vyhrál křečka Juldu. Tenkrát šlo vůbec o prvního křečka, kterého Pohádková rezervace nadělovala a Fandova rodina se od té doby stala chovateli křečků. Ty si však už museli následujících osm let kupovat. Až do letošního roku, kdy se jméno Kášek na stupni vítězů po osmi letech dlouhého čekání objevilo znovu. Nejde však o Fandu, ale o jeho mladšího bratra Péťu, kterému v době, kdy Fanda soutěž vyhrál, byl jeden rok.


Fandův legendární loupežník z roku 2011

Péťa na sebe poprvé upozornil naprosto originálními kresbami v roce 2014, kdy skončil na 20. místě. Čert Uhlík tenkrát ve vyhlašovacím videu prohlásil, že Péťa v podstatě založil nový umělecký směr, tzv. Káškovu školu. Tento styl, kterému je Péťa v jiném vývojovém stádiu věrný dodnes, porušuje všechny zákonitosti perspektivy, kompozice a vkusu. A právě tento přístup mu vynesl úspěch. Křečka Ouldu vybojoval s obrázkem Čapího hnízda.

„Péťa je fakt vorigoš, má svůj styl a rozchechtá kreslením i slovy. Naposled v létě během představení Královna: pohádková rapsodie vytahoval na draka desinfekci s tím, že mu jí napálí přímo do ksichtu, u toho jsem byl a  to bylo jako fakt hustý. “, zavzpomínal Bajaja. A co víc, Péťa dokáže rozesmát i textem, když na zadní straně obrázku svůj výtvor objektivně zhodnotil: Pane Ptáčku, paní Ptáčková, všichni potomci, Karkulko, možná i Uhlíku, jeptiško, princezno Kunhůto a další. Tento obrázek neslouží k vyhrání soutěže, ale pouze k pobavení všech pohádkových bytostí, páč je to ohavnost. Loučí se s vámi Petr Kášek, autor Péťovi umělecké školy.


2014 - Péťova umělecká škola


2020 - Čapí hnízdo (Péťa Kášek)


První  a třetí místo letos získali sourozenci, a protože Péťův bratr Fanda letos ze záhadných důvodů nekreslil, byl k Péťovi přiřazen Daniel Stýblo, aby nebyl na stupínku vítězů Péťa sám. Není úplně jisté, jestli mají Péťa s Danielem stejnou mámu nebo tátu, ale jisté je, že mají oba smysl pro humor. Daniel nakreslil závodní kánoi, ve které se Vinetů řítí šílenou rychlostí z kopce dolů. Tento obrázek během vyhodnocování prožil neuvěřitelný příběh. S odřenýma ušima se probojoval do první padesátky, a když už to vypadalo, že skončí někde na 20. místě, začal jej najednou jeden porotce po druhém posouvat dopředu. Trochu pomohl i vítr a kánoe se znenadání ocitla na třetím místě, kde už zůstala. „Byl to pro všechny šok, finiš jaký svět neviděl,“ vzpomíná předseda Pohádkové rezervace pan Ptáček a dodává: „Oběma soutěžícím gratulujeme! Křečka jim předám osobně.“


závodní kanoe a šílený Vinetů (Daniel Stýblo)

 
X

Šoupl sis tam:

Ks varianty
X
X

Lístek na

Vyberte lístky:
Základní vstupné, od 3 let
Zlevněné vstupné, 65+/ZTP
Něco nevim
Mám vstupenku zdarma
(Vstupenku zdarma již mám a předložím ji u vstupu)
Děti do 2 let sedí na klíně nebo pod židlí
Celkem za:
X Změny na vaší rezervaci
Zrušit celou tuto rezervaci