27. 10. 2019

Zlatý hattrick!

Vítěz letošního ročníku, již 15tiletý David Kolář, vystupující pod tajným kódem 9085471245 nebo 230620142016, se stává historicky neúspěšnějším kreslířem dětské výtvarné soutěže, která nemá v Čechách obdoby. Za 9 let této soutěže pořadatelé napočítali přes 16 tisíc soutěžících obrázků! Pouhých 8 z nich jich do soutěže přihlásil David a tato díla mu vysloužila neuvěřitelnou bilanci: vždy se probojoval mezi 20 nejlepších, 7x mezi nejlepších deset, z toho byl jednou třetí, jednou druhý a letos se stal potřetí králem této soutěže a na konto si za páté umístění na stupínku vítězů připsal pátého křečka!
Pokud v hokeji jeden hráč dá během jednoho zápasu tři góly, říká se tomu anglickým slovem hattrick (české nikdo nevymyslel). Když jeden kreslíř získá v jedné soutěži tři tituly, říká se tomu také hattrick. Před Davidem tak hluboce smekáme buřinku za tento neuvěřitelný úspěch.
 
Sesadit z kreslířského trůnu ho ale může letos také první, 13tiletý Albert Kortiš, skrývající se pod tajným kódem Hurá pohádky 1, 3 a 6. Tento nově objevený talent může Kolářovu statistiku brzy trumfnout. V roce 2017 se uvedl v soutěži 6. místem, vloni získal zlato a byl jediným, kdo dokázal Davida Koláře porazit. A letos se s Davidem dělí o další první místo. Získal tak již dvě první místa za sebou a jestli vyhraje i příští rok, bude držitelem takzvaného zlatého hattricku a výkonnostně se tak vyrovná českému hokejovému družstvu, které v roce 2001 vyhrálo třetí titul mistra světa po sobě.  
 
Letos se tito dva bravurní kreslíři potkali na jednom letním představení a až do večerních hodin oba nedaleko od sebe kreslili. Jeden se chodil dívat, jak maluje ten druhý. Z obou byla cítit pokora a vzájemná úcta, ale také rivalita, která je hnala k nejlepšímu výkonu. „Není to otázka vkusu či zalíbení ze strany poroty, tihle kluci jsou skutečně mistři výtvarného umění a stali se právem šampióny,“ vyjádřila se na jejich konto paní Ptáčková. Porota letos dlouho zkoumala jejich díla a nemohla najít nic, co by jednoho pozvedlo nad toho druhého. Obě díla, byť velice rozdílná, si byla svou kvalitou rovna, a proto se porota rozhodla poprvé v historii soutěže udělit první místa dvě.
 
Pojďme se nyní podívat, co mají tito rivalové společného a čím se naopak odlišují.
 

SHODY

 • Oba jsou nadšenými obdivovateli Pohádkové rezervace a plnohodnotně využívají vyhranou celoroční permanentku.
 • Oba si dávají na své práci nesmírně záležet a cítí velkou odpovědnost, aby dostáli své pověsti výtečných kreslířů. David letos svůj obrázek kreslil 10 hodin! (dokreslil ho na území rezervace až při své druhé návštěvě). Albert letos nakreslil 3 obrázky a všechny tři by vyhrály. Celkem nad nimi strávil 8 hodin.
 • Oba mají trpělivé maminky, které čekají dlouhé hodiny, až jejich svěřenec dokončí dílo.
 • Oba mají mladší sourozence, kteří jsou také šikovní.
 • Oba jsou spíše introverti uzavření do svého vlastního světa.
 • Oba pilně kreslí po celý rok a oba to baví.
 • Jméno obou chlapců začíná písmeny “KO“.
 • Oba budou mít letos o Vánocích doma stejný počet křečků (3).
 • Ani jeden neuplácí pana Ptáčka ani nikoho jiného z poroty.
 • Oba pogratulují svému sokovi před představením Zákrok 14. 12. 2019 ve 13 hodin a oba si zde převezmou křečky.
 

ROZDÍLY

 • Kreslířské styly: David kreslí realisticky, Albert by mohl být autorem komiksů.
 • Albert kreslí z hlavy (dokáže si zapamatovat neuvěřitelné detaily z představení a pak je přenést na papír). David využívá fotografie, realistické modely (strom, maska, pana Ptáčka).
 • Každý bydlí někde jinde a každý má jiné rodiče.
 

ZÁVĚR:

Z analýzy jasně vyplývá, co je potřeba k tomu, stát se úspěšným kreslířem: časté návštěvy rezervace, tvrdá domácí příprava, poctivě odvedená práce na místě, mladší sourozenec, trpělivá maminka a příjmení od „ko“ jako Koudelka nebo Komárek.
 

STATISTIKA:

David Kolář
2011 Velká cena pana Ptáčka (David neuvedl věk, což ho vyřadilo z boje o křečka)
2012 1. místo
2013 8. místo
2014 19. místo
2015 5. místo
2016 3. místo
2017 1. místo
2018 2. místo
2019 1. místo
 
Albert Kortiš
2017 6. místo
2018 1. místo
2019 1. místo
 
Zde můžete shlédnout video, které bylo o těchto dvou talentech natočeno minulé léto: